Ako telo dokáže oklamať vek

Dátum publikovania:

Nie je žiadnou novinkou, že ženy – a čoraz viac nielen ony – sústavne hľadajú metódy, ako by mohli zastaviť čas, teda prirodzený proces starnutia. Väčšina vie, že je to beznádejný boj, odsúdený na neúspech. Vieme, že z našej pokožky sa postupne vytráca dôležitý kolagén a stáva sa ochabnutou, vráskavou. Gravitácia nepustí: všetko ťahá k zemi, žiaľ, aj našu kožu. MUDr. Janka Holešovská – ako prvá na Slovensku – už niekoľko mesiacov aplikuje takzvané MCT (Medicor Cell Therapy) ošetrenie vlastnými bunkami.

 

Výnimku tvoria asi len tí, ktorí zdedili dobré gény, naopak v nevýhode sú fajčiari, tí, ktorí často konzumujú alkohol alebo sa prehnane opaľujú…

Áno, ich pokožka jednoznačne rýchlejšie starne. V estetickej medicíne sa za ostatné roky rozpráva veľmi veľa o rôznych omladzovacích kúrach, pri ktorých sa využívajú napríklad kmeňové bunky. O nich vieme, že omladia, ozdravia a skrášlia miesto, v ktorom sú aplikované. Je tu však jedno dôležité ale: v estetickej medicíne sa kmeňové bunky najčastejšie odoberajú z tukového tkaniva. Je otázne, či práve takéto nediferencované bunky dokážu nahradiť pôvodné bunky kože.

 

Medicína založená na boji proti starnutiu však napreduje míľovými krokmi. Neustále sa vyhľadávajú liečebné metódy, výsledkom ktorých je čo najefektívnejší spôsob omladzovania…

Jednou z nich je MCT ošetrenie vlastnými bunkami. Využíva práve telu vlastné kožné bunky. Ľudské telo je dokonalý stroj, ktorý sa vplyvom pribúdajúceho veku síce opotrebúva, no zároveň poskytuje veľa možností, ako starnutie spomaliť a to bez neprirodzeného zásahu. MCT ošetrenie vlastnými bunkami je metóda autológnej implantácie. Jednoducho povedané, bunky určené na implantáciu pochádzajú z tela samotného pacienta, z jeho kože a spracovávajú sa za prísnych podmienok v laboratóriu in vitro. Telu prirodzené aplikované bunky z miesta podania rovnomerne migrujú, a začínajú tak produkovať kolagénové vlákna tvoriace podkožnú hmotu. Stimuláciou tvorby týchto proteínov sa pleť opäť napína, čím dochádza ku korekcii a vyhladeniu vrások. Mechanizmus účinku je tak založený na biologických princípoch regenerácie pokožky.

 

Oveľa viac žien by podstúpilo zákrok, ak by vedelo, že to nebude bolieť. Ako je to s ošetrením vlastnými bunkami? Dá sa to vydržať?

Áno, vôbec to nie je bolestivé. Bunky sa odoberú prostredníctvom malej vzorky kože spoza ucha. Celý proces netrvá viac ako 15 minút. Vzorka je následne uložená do transportného média. Pri teplote medzi dvomi až ôsmimi stupňami Celzia je počas niekoľkých minút pripravená pre špičkové laboratórium. Zo vzorky sa za prísnych podmienok vyselektujú fibroblasty, teda kožné bunky, ktoré sa počas 6 až 8 týždňov kultivujú. Následne sa podrobia kontrole kvality a morfológie. Až potom sa aplikujú priamo do podkožia tváre, krku, dekoltu či rúk.

 

Vrcholom estetických neinvazívnych zákrokov bola ešte nedávno takzvaná drakulaterapia, čiže omladenie vlastnou krvou. V čom je MCT ošetrenie iné, účinnejšie?

V tom, že prvé pozitívne výsledky sa dostavia už po šiestich týždňoch od aplikácie. Navyše miesto podania nielen omladia, ale majú veľký vyznám aj pri hojivých a regeneračných procesoch. V niektorých prípadoch je však efekt viditeľný až po druhej aplikácii po ôsmich týždňoch. Je to však individuálne, keďže MCT ošetrenie vlastnými bunkami nie je výplňový materiál.

 

Pre koho MCT ošetrenie vlastnými bunkami nie je vhodné?

Pri závažných autoimunných ochoreniach individuálne zvažujeme možnosť MCT ošetrenia vlastnými bunkami.

 

Je potrebné zákrok opakovať?

Bunky sa po odobratí množia približne osem týždňov. Prvá aplikácia je preto až po uplynutí tohto termínu. Aplikáciu je nutné zopakovať druhý raz, opäť po ôsmich týždňoch, v prípade potreby po tretí raz, opäť po rovnakom čase. Aby došlo k viditeľnému výsledku, dôležité je podstúpiť aspoň dve aplikácie. V prípade potreby ostávajú bunky zamrazené v kryobanke ešte päť rokov, takže sa dajú kedykoľvek znova namnožiť a aplikovať. V prípade opakovanej aplikácie počas tohto obdobia teda nie je nutný ďalší odber. Naše vlastné telo takto elegantným a rafinovaným spôsobom dokáže  oklamať vek, stačí mu len trochu pomôcť.

 

Aké sú najdôležitejšie obmedzenia po zákroku?

Podľa možností nenanášať dva až tri dni na pleť make-up, dva týždne sa treba vyhýbať saune a soláriu.

 

Koľkým klientkam ste už pomohli zastaviť čas?

Od novembra 2017 doteraz podstúpilo MCT ošetrenie vlastnými bunkami približne 150 klientov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Veľkou výhodou je, že máme v blízkosti špičkové kvalifikované laboratórium. V dnešnej dobe nevieme o klinike, kde by v okolitých krajinách vykonávali podobné ošetrenie.

Podobné články

V čom vám môže pomôcť kyselina hyalurónová?

V čom vám môže pomôcť kyselina hyalurónová?

V tomto blogu si detailne prejdeme informácie o kyseline hyalúronovej, jej štruktúre, prínosoch, resp jej druhoch v štruktúrePrínos kyseliny hyalurónovej…
Laserová epilácia

Laserová epilácia

Laserová epilácia – prečo a kedy?Bez ohľadu na vek, farbu pokožky či farbu vlasov ochlpenie trápi asi každého jedného z…
Hĺbková mezoterapia so Skin Boosterom Redensity1

Hĺbková mezoterapia so Skin Boosterom Redensity1

Čo je mezoterapia? Mezoterapia je mini invazívna technika, zameraná na omladenie a povzbudenie pleti, na jej regeneráciu a hydratáciu, podporu tvorby…
Scroll to Top