Liečba stresovej inkontinencie (u žien)

Dátum publikovania:

Inkontinencia

je nevedomý, nechcený, nežiadúci únik moču. Napriek skutočnosti, že cca 30-50 percent žien rôzneho veku trpí týmto problémom, aj v dnešnej vyspelej dobe sa len malé percento z nich zverí odborníkovi aj napriek tomu, že v poslednom období nastáva významný rozmach tak vo vyšetrovacích metódach, ako aj v možnosti liečby. Podľa symptómov delíme inkontineciu na niekoľko typov.

– Urgentná inkontinecia (UI) sa definuje ako mimovoľný únik moču spojený s predchádzajúcim nutkaním na močenie. Býva najčastejšie prejavom zápalu dolných močových ciest, močových kameňov aleb sprievodným symptómom prejavu postihnutia centrálneho nervového systému. Jej výskyt je cca 20%.

Stresová inkontinecia (SI) je najčastejšou formou inkontinencie. Prejvuje sa ako nedostatočné uzatvorenie močovej trubice   pri zvýšenom tlaku v dutine brušne počas námahy- kašel, dvíhanie ťažkých bremien a pod.  dochádza k úniku moču.Je zvyčajne prejavom defektu závesného a podporného aparátu močového mechúra, močovej rúry a maternice

– Zmiešaná inkontinecia predstavuje kombináciu  UI a SI

– Reflexná inkontinecia – tento typ sa objavuje často užv mladom veku,keďže je spôsobená neurologickým ochorením alebo a dôsledkom úrazu, pri trom bola poškodená miecha alebo mozog.

Inkontinecia z pretekania – príznakom tothto typu je pocit nevyprázdneného močového mechúra. Opakovane máte nutkanie ísť močiť, no vyprázdnenie je nedosttočné.

 

Stresová inkontineciu má niekoľkých stupňov

  1. stupeň – k úniku dochádzapri smiechu, kašli, skákaní, dvíhní ťažších bremien- tento únik môžeme definovať ako občasný
  2. stupeň – únik moču je už pri minimálnom zvýšení vnútrobrušného tlaku / beh, chôdza atď/, ide už o častý únik moču
  3. stupeň – únik moču je už pri minimálnom vzostupe vnútrobrušného tlaku, dochádza k nemu niekoľkokrát denne, dokonca aj v noci či v ľahu.
  4. stupeň – moč odteká prakticky permanentne pri pomalej chôdzi alebo aj v pokoji .

 

Príznaky inkontinencie

Nie ste si istí ako spoznáte príznaky inkontinecie ? Ak u Vás dochádza k niektorej z nasledujúcich situácii, je vhodné začať Váš problém riešiť :

– chodíte viac ako šesťkrát zadeň na toaletu?

– musíte v noci viackrát kvôli nutkaniu na toaletu vstávať?

– cítite náhle nutkanie na toaletu, ktoré nemôžete dostatočne dlho vydržať?

– máte často ťažkosti s močením alebo je močenie bolestivé?

– máte vlhkú, či mokrú spodnú bielizeň?

– dochádza u Vás kúniku moču pri smiechu, kašli, kýchaní, skákaní, či dokonca pri chôdzi a aj v kľude ?

 

Možnosti liečby stresovej inkontinecie

Okrem medikametóznej a chirurgickej liečby je v súčasnosti moderným spôsobom liečby stresovej inkontinecie u žien liečba laserom. Jednou z možností je liečba laserom MonaLisa Touch  laser– podstatou je stimulácia vaginálnej sliznice, ktorá úbytkom estrogénu v menopauze alebo aj po pôrode stráca svoju pevnosť a pružnosť a tým nepriamo pôsobí na vznik inkontinecie. Ide o funkčné omladzovacie ošetrenie pošvy, o stimuláciu novotvorby kolagénu a obnovenie slizničnej  rovnováhy v pošve. Takéto ošetrenie zabezpečí obnovenie podpory močovej rúry, obnovenie pôvodnej funkcie a ústup inkontinecie.

 

Priebeh ošetrenia

Jedná sa o veľmi efektívne, bezbolestné a maximálne bezpečné ošetrenie, vykonané by malo byť kvlifikovaným lekárom. Ošetrenie trvá cca 30-45 minút, doporučné sú tri ošetrenia v 6 týždňových intervaloch, ošetrenie je vhodné opakovať raz za 12 až 18 mesiacov.  Laserovým ošetrením spustený  regeneračný proces vo vaginálnom tkanive a novotvorba kolagénu je zdl’havejší proces, ale významnejšie zlepšenie  je zrejmé už po prvom ošetrení.

 

Detailné informácie o Liečbe stresovej inkontinencie (vrátane videa a cenníka ošetrenia) nájdete tu.

 

Podobné články

V čom vám môže pomôcť kyselina hyalurónová?

V čom vám môže pomôcť kyselina hyalurónová?

V tomto blogu si detailne prejdeme informácie o kyseline hyalúronovej, jej štruktúre, prínosoch, resp jej druhoch v štruktúrePrínos kyseliny hyalurónovej…
Laserová epilácia

Laserová epilácia

Laserová epilácia – prečo a kedy?Bez ohľadu na vek, farbu pokožky či farbu vlasov ochlpenie trápi asi každého jedného z…
Hĺbková mezoterapia so Skin Boosterom Redensity1

Hĺbková mezoterapia so Skin Boosterom Redensity1

Čo je mezoterapia? Mezoterapia je mini invazívna technika, zameraná na omladenie a povzbudenie pleti, na jej regeneráciu a hydratáciu, podporu tvorby…
Scroll to Top