Liečba stresovej inkontinencie (u žien)

Dátum publikovania:

Inkontinencia

je nevedomý, nechcený, nežiadúci únik moču. Napriek skutočnosti, že cca 30-50 percent žien rôzneho veku trpí týmto problémom, aj v dnešnej vyspelej dobe sa len malé percento z nich zverí odborníkovi aj napriek tomu, že v poslednom období nastáva významný rozmach tak vo vyšetrovacích metódach, ako aj v možnosti liečby. Podľa symptómov delíme inkontineciu na niekoľko typov.

– Urgentná inkontinecia (UI) sa definuje ako mimovoľný únik moču spojený s predchádzajúcim nutkaním na močenie. Býva najčastejšie prejavom zápalu dolných močových ciest, močových kameňov aleb sprievodným symptómom prejavu postihnutia centrálneho nervového systému. Jej výskyt je cca 20%.

Stresová inkontinecia (SI) je najčastejšou formou inkontinencie. Prejvuje sa ako nedostatočné uzatvorenie močovej trubice   pri zvýšenom tlaku v dutine brušne počas námahy- kašel, dvíhanie ťažkých bremien a pod.  dochádza k úniku moču.Je zvyčajne prejavom defektu závesného a podporného aparátu močového mechúra, močovej rúry a maternice

– Zmiešaná inkontinecia predstavuje kombináciu  UI a SI

– Reflexná inkontinecia – tento typ sa objavuje často užv mladom veku,keďže je spôsobená neurologickým ochorením alebo a dôsledkom úrazu, pri trom bola poškodená miecha alebo mozog.

Inkontinecia z pretekania – príznakom tothto typu je pocit nevyprázdneného močového mechúra. Opakovane máte nutkanie ísť močiť, no vyprázdnenie je nedosttočné.

 

Stresová inkontineciu má niekoľkých stupňov

  1. stupeň – k úniku dochádzapri smiechu, kašli, skákaní, dvíhní ťažších bremien- tento únik môžeme definovať ako občasný
  2. stupeň – únik moču je už pri minimálnom zvýšení vnútrobrušného tlaku / beh, chôdza atď/, ide už o častý únik moču
  3. stupeň – únik moču je už pri minimálnom vzostupe vnútrobrušného tlaku, dochádza k nemu niekoľkokrát denne, dokonca aj v noci či v ľahu.
  4. stupeň – moč odteká prakticky permanentne pri pomalej chôdzi alebo aj v pokoji .

 

Príznaky inkontinencie

Nie ste si istí ako spoznáte príznaky inkontinecie ? Ak u Vás dochádza k niektorej z nasledujúcich situácii, je vhodné začať Váš problém riešiť :

– chodíte viac ako šesťkrát zadeň na toaletu?

– musíte v noci viackrát kvôli nutkaniu na toaletu vstávať?

– cítite náhle nutkanie na toaletu, ktoré nemôžete dostatočne dlho vydržať?

– máte často ťažkosti s močením alebo je močenie bolestivé?

– máte vlhkú, či mokrú spodnú bielizeň?

– dochádza u Vás kúniku moču pri smiechu, kašli, kýchaní, skákaní, či dokonca pri chôdzi a aj v kľude ?

 

Možnosti liečby stresovej inkontinecie

Okrem medikametóznej a chirurgickej liečby je v súčasnosti moderným spôsobom liečby stresovej inkontinecie u žien liečba laserom. Jednou z možností je liečba laserom MonaLisa Touch  laser– podstatou je stimulácia vaginálnej sliznice, ktorá úbytkom estrogénu v menopauze alebo aj po pôrode stráca svoju pevnosť a pružnosť a tým nepriamo pôsobí na vznik inkontinecie. Ide o funkčné omladzovacie ošetrenie pošvy, o stimuláciu novotvorby kolagénu a obnovenie slizničnej  rovnováhy v pošve. Takéto ošetrenie zabezpečí obnovenie podpory močovej rúry, obnovenie pôvodnej funkcie a ústup inkontinecie.

 

Priebeh ošetrenia

Jedná sa o veľmi efektívne, bezbolestné a maximálne bezpečné ošetrenie, vykonané by malo byť kvlifikovaným lekárom. Ošetrenie trvá cca 30-45 minút, doporučné sú tri ošetrenia v 6 týždňových intervaloch, ošetrenie je vhodné opakovať raz za 12 až 18 mesiacov.  Laserovým ošetrením spustený  regeneračný proces vo vaginálnom tkanive a novotvorba kolagénu je zdl’havejší proces, ale významnejšie zlepšenie  je zrejmé už po prvom ošetrení.

 

Detailné informácie o Liečbe stresovej inkontinencie (vrátane videa a cenníka ošetrenia) nájdete tu.

 

Podobné články

Hĺbková mezoterapia so Skin Boosterom Redensity1

Hĺbková mezoterapia so Skin Boosterom Redensity1

Čo je mezoterapia? Mezoterapia je mini invazívna technika, zameraná na omladenie a povzbudenie pleti, na jej regeneráciu a hydratáciu, podporu tvorby…
Mezoterapia - zázračný nástroj na omladnutie

Mezoterapia - zázračný nástroj na omladnutie

Čo je mezoterapia? Mezoterapia je mini invazívna technika, zameraná na omladenie a povzbudenie pleti, na jej regeneráciu a hydratáciu, podporu tvorby…
7 možných krokov ku krásnej pleti v každom veku (časť III.)

7 možných krokov ku krásnej pleti v každom veku (časť III.)

Pleť každej ženy je špecifická a individuálne reaguje na možné vonkajšie aj vnútorné vplyvy. Preto sme sa rozhodli v siedmych…
Scroll to Top