Intravenózny vitamín C

Dátum publikovania:

Kyselina L-askorbová, všeobecne známa ako vitamín C, je vo vode rozpustná živina s nezastupiteľnou úlohou pre udržanie a ochranu života a zdravia. Z veľkého množstva funkcií, ktoré v ľudskom organizme spĺňa, vyberieme pár tých najdôležitejších.

 Vitamín C ako významný antioxidant ochraňuje naše bunky pred voľnými radikálmi, pôsobí ako prevencia ich oxidačného poškodenia, ktoré v konečnom dôsledku vedie k starnutiu organizmu, vzniku nádorových ochorení, cievnym chorobám, duševným poruchám a pod. Ďalšia z jeho nezanedbateľných funkcií je podpora imunitného systému. Z dennej praxe je známe, že zvýšený príjem vitamínu C v prípade bežných ochorení horných dýchacích ciest má preukázaný vplyv na zmiernenie príznakov a skrátenie dĺžky ich trvania.

Nemenej významná je tiež jeho rola v tvorbe kolagénu, základnej stavebnej bielkoviny spojivových tkanív tela. Vitamín C zohráva úlohu aj v metabolizme železa, kde okrem iného podporuje jeho vstrebávanie. Jeho príjem pôsobí pozitívne aj na hladinu cholesterolu v krvi, funguje teda ako prevencia vzniku aterosklerózy, či ischemickej choroby srdca.

Odporúčaný denný príjem u dospelých je 70-100mg. Potreba tohto vitamínu stúpa pri infekciách, zvýšenej fyzickej/ psychickej námahe, u športovo aktívnych jedincov, v gravidite, pri laktácii, tiež u fajčiarov, kde je nutnosť príjmu o 60-100% vyššia než u nefajčiarov; na nedostatok vitamínu C môžu ďalej trpieť ľudia s málo pestrou stravou, s poruchami trávenia, rakovinou, či s chronickým ochorením obličiek. Denná potreba príjmu vitamínu C sa prirodzene zvyšuje aj so stúpajúcim vekom.

Na rozdiel od iných cicavcov však človek nie je schopný vlastnej syntézy vitamínu C. Je teda odkázaný na príjem stravou, pričom hlavnými zdrojmi sú ovocie a zelenina, ktorými ale v záťažových situáciách, strese a chorobe nemusí byť schopný pokryť jeho potrebu. Mierny nedostatok potom vedie k pocitom únavy, nevoľnosti, zvýšenej náchylnosti k infekciám, zhoršenému hojeniu rán, lámavosti vlásočníc, k zvýšenej krvácavosti. Ak sa tento nedostatok ešte prehĺbi, dochádza k vzniku ochorenia, ktoré poznáme pod názvom skorbut, kedy už pacienti trpia na výrazné krvácanie do kože, do slizníc, kĺbov, anémiu, stratu zubov atď.

Je nutné podotknúť, že vitamín C už dávno nie je len výživovým doplnkom, ale jeho význam stúpa aj v terapeutickej oblasti, či už ide o manažment liečby recidivujúcich infekcií, nakoľko vysokodávkovaný intravenózny vitamín C pôsobí výrazne protizápalovo, no zároveň netlmí vlastnú imunitnú odpoveď. Ďalej bol jeho efekt štúdiami potvrdený v liečbe pacientov alergikov, keďže jeho príjem vedie k zníženiu hladiny histamínu, teda hlavného mediátora alergickej odpovede.

Nepopierateľný význam má tiež v liečbe onkologických pacientov, pričom pôsobí nielen preventívne, ale bol popísaný aj jeho terapeutický účinok pri vysokom dávkovaní v zmysle spomalenia rastu a šírenia onkologického ochorenia, podpory účinku niektorých druhov chemoterapie, či prevencie jej nežiaducich účinkov, čo prirodzene vedie k zlepšeniu kvality života týchto pacientov.

Okrem vyššie spomenutých zdravotných benefitov má vitamín C nezanedbateľné postavenie aj v rámci novodobej anti – aging medicíny. Naša pokožka je denne vystavovaná nebezpečným vonkajším, ale aj vnútorným vplyvom, či už ide o UV žiarenie, znečistené životné prostredie, fajčenie a pod., čo vedie k jej rýchlejšiemu starnutiu, tvorbe vrások, zmenám sfarbenia, vzniku pigmentových škvŕn, suchosti, ochabnutiu, strate elasticity.

Nakoľko, ako sme v úvode spomínali, vitamín C pôsobí ako významný antioxidant, je schopný nás pred týmto tzv. environmentálnym starnutím ochrániť tým, že bojuje proti voľným radikálom a reaktívnym formám kyslíka vedúcim k oxidačnému poškodeniu pokožky a v konečnom dôsledku k vyššie uvedeným zmenám jej kvality. Okrem toho má nepostrádateľnú úlohu aj pri spomalení prirodzeného starnutia, keďže je nevyhnutným faktorom pri tvorbe kolagénu, čím pôsobí preventívne proti včasnej tvorbe vrások, či strate pružnosti kože a teda napomáha celkovo jej vitálnejšiemu vzhľadu.

Vzhľadom k tomu, že je schopný brzdiť tvorbu melanínu, používa sa tiež v prevencii a liečbe pigmentových škvŕn. Za zmienku stoja aj jeho účinky v boji proti suchej pokožke, keďže vitamín C významne ovplyvňuje jej schopnosť chrániť sa pred stratou hydratácie.

Záverom môžeme konštatovať, že vitamín C je nenahraditeľnou látkou pre náš život, zdravie, vzhľad a celkové fungovanie. Jeho suplementácia, či už perorálne prostredníctvom výživových doplnkov bežne dostupných v lekárňach, alebo účinnejším intravenóznym (vnútrožilným) podaním, je preto na zváženie nielen v záťažových situáciach, ale aj s cieľom posilnenia imunitného systému, podpory metabolizmu, zlepšenia hojenia rán, štruktúry pleti,  posilnenia ciev, či udržania celkovej psychickej pohody.

Podobné články

V čom vám môže pomôcť kyselina hyalurónová?

V čom vám môže pomôcť kyselina hyalurónová?

V tomto blogu si detailne prejdeme informácie o kyseline hyalúronovej, jej štruktúre, prínosoch, resp jej druhoch v štruktúrePrínos kyseliny hyalurónovej…
Laserová epilácia

Laserová epilácia

Laserová epilácia – prečo a kedy?Bez ohľadu na vek, farbu pokožky či farbu vlasov ochlpenie trápi asi každého jedného z…
Hĺbková mezoterapia so Skin Boosterom Redensity1

Hĺbková mezoterapia so Skin Boosterom Redensity1

Čo je mezoterapia? Mezoterapia je mini invazívna technika, zameraná na omladenie a povzbudenie pleti, na jej regeneráciu a hydratáciu, podporu tvorby…
Scroll to Top