Ošetrenie varixov

Dátum publikovania:

Varixy, nazývané aj ľudovo kŕčové žily (pretože prvotným príznakom bývajú práve nočné kŕče), nie sú len estetický, ale hlavne zdravotný problém. V dolných končatinách fungujú tri žilové systémy- hĺbkový, povrchový a spojovací. Ak je náš cievny systém zdravý, krv v ňom prúdi z povrchového cez spojovací až do hlbokého systému.

Pri oslabení žilovej steny z rôznych príčin (genetická predispozícia, tehotenstvo, obezita, nezdravé návyky, dlhé státie alebo sedenie, opakované dlhodobé zamedzenie odtoku žilovej krvi z dolných končatín), dochádza k pretlaku v hĺbkovom žilovom systéme, nedovieravosti spojok (chlopní) a k následnému obráteniu toku krvi. Krv sa viac hromadí v povrchovom žilovom systéme dolných končatín. Povrchové žily tak strácajú svoju pružnosť a tvar, stávajú sa nerovnomerné, niekedy viditeľne vystupujú na povrch, dochádza k spomaleniu krvného prietoku, zhoršuje sa okysličenie cievnej steny, čo spôsobuje poškodenie cievnej výstelky, poruchy jej funkcií a následne vzniká zápal.

Chronický zápal poškodzuje štruktúru žilovej steny a chlopní, poškodená cievna stena je viac priepustná, dochádza k presakovaniu plazmy do okolia, k vznikom opuchov, zároveň sa poškodzuje podkožné tkanivo, vznikajú zmeny na koži, čo môže viesť až k vzniku obávaného vredu predkolenia. Najčastejšími prvotnými príznakmi varixov sú už vyššie spomínané nočné kŕče, ale aj pocit ťažkých a unavených nôh a bolesti v lýtkach. Pri ďalšej progresii ochorenia môže dochádať k trombóze uzlov krčových žíl s roznymi komplikáciami (zápaly, krvácanie, trofické zmeny kože).

 

Podľa veľkosti rozdeľujeme varixy na:

  • metličkové žilky (pavúčinovité varixy), jedná sa o drobné žilky s priemerom do 1 mm
  • retikulárne varixy – rozšírené modrasté žilky s priemerom 2-3 mm
  • kmeňové varixy – veľké rozšírené žily vystupujúce nad povrch kože s priemerom až niekoľko desiatok mm

 

Možnosti liečby varixov je v súčasnosti niekoľko, podľa typu a možností pracoviska. Asi uplne najstaršou je chirurgická metóda, tzv. Stripping. Je to však pomerne invazívne a bolestivé ošetrenie, po ktorom ostávajú v mieste vstupov jazvy.

Modernejšie metódy využívajú buď sklerotizáciu pomocou Aetoxysklerolu, je to však limitované veľkosťou varixov. Touto metódou sa dajú ošetrovať len varixy menších priemerov, pri ošetrení väčších, kmeňových varixov sa môžu použiť endovenózne sposoby ošetrenia buď rádiofrekvenčným, pripadne laserovým vláknom. Moderný spôsob ošetrenia varixov je použitie tzv. žilových lepidiel, prípadne metóda podľa Fegana, sú to metódy, kedy sa aj do väčších varixov vstrekuje chemická látka, žila sa postupne vyradí z obehu a premení sa na väzivový pruh.

Dôležité je si uvedomiť, že často prichádzajú klienti práve na pracoviská estetickej medicíny s požiadavkou o odstránenie tzv. metličkovitých varixov, pritom si neuvedomujú, že problém už začína byť vážnejší a je práve na erudovanosti lekára, aby po dôkladnom vyšetrení vedel pacienta usmerniť a doporučil správny postup, čo obyčajne znamená najprv odstrániť väčšie, až kmeňové varixy a po ich vyriešení môžeme prikročiť k ďalšiemu kroku a to k odstráneniu drobných metličiek, ktoré potom môžeme ošetriť aj kvalitným laserovým ošetrením.

Podobné články

Liečba stresovej inkontinencie (u žien)

Liečba stresovej inkontinencie (u žien)

Inkontinecia je nevedomý, nechcený, nežiadúci únik moču. Napriek skutočnosti, že cca 30-50 percent žien rôzneho veku trpí týmto problémom, aj…
7 možných krokov ku krásnej pleti v každom veku (časť III.)

7 možných krokov ku krásnej pleti v každom veku (časť III.)

Pleť každej ženy je špecifická a individuálne reaguje na možné vonkajšie aj vnútorné vplyvy. Preto sme sa rozhodli v siedmych…
7 možných krokov ku Krásnej pleti v každom veku (časť I.)

7 možných krokov ku Krásnej pleti v každom veku (časť I.)

Pleť každej ženy je špecifická a individuálne reaguje na možné vonkajšie aj vnútorné vplyvy. Preto sme sa rozhodli v siedmych…
Scroll to Top